לא מגולוון

אתי עמרם     לא מגולוון
Etti Amram       Ungalvanized
אוצרת: דניאלה טלמור
Curator: Daniella Talmor
בתערוכה לא מגולוון לוחות ברזל משמשים את אתי עמרם כמצע העבודה. השימוש בברזל מחבר בין אדמה, תקופות חיים ואמנות. העבודה על ברזל מתקיימת באור, בבערה, בחושך, בריתוך ובפחם בעת ובעונה אחת. ריח החריכה, עמרם מספרת, מעלה בהכרתה ניחוחות מן העבר, ההווה והעתיד, והברזל פועל עליה כמגנט, המפעיל כוחות של משיכה ודחייה. במקורה ההיסטורי, מספרת אתי עמרם, פירוש המילה Iron (ברזל באנגלית) הוא "המתכת הקדושה". גם גופנו, שזוכר הכול, מקצה לברזל תפקיד חיוני כנושא החמצן אל התאים. החלודה היא יתרונו של הברזל, אך גם האויבת הגדולה שלו. היא נוצרת בתנאים של לחות וחומציות, והופכת את הברזל לפריך וחלש, לחומר שאפשר לפורר גם בידיים חשופות. כמטאפורה היא מזכירה את התשישות שלעתים ניכרת בנו, בני האדם.
הציור על לוחות הברזל באמצעות חומצה וצבע יוצר בברזל צורות של חלודה המשקפות זמן, התפוררות, פריחה וזרימה. העבודות מתקיימות במרחב ונושאות גם ממד של זמן. הדימויים האנושיים הניבטים מהן מוצאם ביחסי אנוש, ובהתחבטויות של הגיל המבוגר בשאלות של זוגיות ועצמיות. הביטוי העצמי שבא בהן לידי ביטוי כרוך בהקשבה לקול פנימי, לזרימה של האינטואיציה המשחררת מכבלים ומרחיבה את גבולות ההכרה.
עמרם יוצרת בחומר ארכיטיפי בסיסי – ברזל. שפתה האמנותית עוסקת בנרטיב של החומר: במאסיביות של הברזל, בנטייה של הברזל להחליד ולהתפורר. תהליך העבודה עליהן מתחיל בציור על ברזל – ברגע של היזכרות או בכתיבה פיוטית, אך לאחר שנגמר שלב הרישום מתנתקים הקווים ממקורם ומקבלים עצמאות. באמצעות חומרים כימיים שונים מטביעה אז עמרם בברזל סימנים אבסטרקטיים המאזכרים מוטיבים שונים, אותם היא מדגישה בטכניקה של רישום או גירוד. העקבות שנטבעים בלוח מכתיבים את המשך העבודה. לכתב שמור מקום מרכזי ביצירות אלה, אך הכתיבה מופיעה בהן תמיד במהופך, ומילותיה אינן קריאות. הן מבטאות את רחשי הלב של האמנית בתהליך היצירה, ומשמעותן מוטמעת זה מכבר ביצירה עצמה.
הצפייה בעבודות התערוכה מעוררת שאלות בנושא הקשר בין נרטיב לרעיון, ובין כתיבה פיוטית לאמנות חזותית. היא מלמדת כי אפשר למצוא פיוט גם בברזל, וליצור הצללות ותנועות המשקפות את חלוף הזמן.
עבודותיה של עמרם קושרות בין יסודות שונים, ובוחנות את האפשרות ליצור יחסי גומלין ביניהם. הן נוגעות בזרימה של אנרגיות שאינן ניתנות למדידה, המתגלות דרך מילים, חומרים וצורות. עמרם מתזמרת בהן דינמיקה של צורה, צבע וכתב, ומשלבת ברגישות הישרדותית בין ההתערבות האמנותית לחומריות של הברזל. בחירת החומרים שלה מבטאת את הרעיון כי בכל מפגש בין חומרים או יצורים חיים מתקיימים בעת ובעונה אחת גם קבלה וגם התנגדות הדדית, וכי יחסי הגומלין בין שתי התנועות הללו הם מקור השינוי והתנועה בעולם. העבודות המבקשות להבין ולהכיל את העולם התודעתי הבנוי ממרחב ומזמן, ומחפשות דרך ליצור סינתזה בין הקשרים החברתיים, התרבותיים והטכנולוגיים המתקיימים במציאות חיינו. עמרם מבקשת ביצירתה לחזור ולתעד אירועים מהעבר, מתוך שאיפה לחשוף אותם להווה על מנת לגלות בהם צדדים חדשים. זוהי אמנות המציעה התבוננות שקטה, שלווה ובלתי ביקורתית בעצם הקיום ובתבנית הפנימית של המקום, ושל החיבור בין גופני למושגי, ובין הפרט למרחב.
בדברה על עבודותיה תוהה עמרם מהו אותו דבר שהיא מבטאת בהן, המעורר בה התרגשות: "האם מדובר בנוכחות של תחושה מוכרת, המצויה בין ידיעת הגוף והרוח?" היא שואלת. "האם יש כאן ניסיון לגעת במוכר מתוך הבנה כי הוא סמוי מהעין? נוכחות האמן כצופה מטשטשת את הגבול בין הפנימי לחיצוני, ויוצרת מגע עם משהו בלתי מושג. יש כאן דיאלוג פנימי אינטימי, נוכחות מוכרת, מעשה למידה של הגוף, תבנית פנימית של מקום, של טבע הדברים."
לוחות הברזל המרכיבים את היצירות בתערוכה לא מגולוון אינם מתחנפים לעין הצופה. הם מזכירים את האדמה שממנה באו חומרים אלה, אך גם את התעשייה שבה הם משמשים. המאבק לשנות את פניהם הקשים משול בעיני האמנית למאבק החיים. החומרים שלה יודעים לשמר זיכרונות, והעבודות שהיא יוצרת מוסרות סיפור.
את העבודות של אתי עמרם אפשר לקרוא כמטאפורה למצבה האישי כאמנית וכאישה. יש בהן גם פיוט רב, המשרטט מפה מנטאלית של רעננות, אם גם של בדידות. תליית העבודות במרחק מה מן הקיר מעניקה לברזל הכבד יסוד של קלילות וריחוף. הדימויים הניבטים מהקירות רומזים לדימויים של גוף, נביטה, צמיחה וריחוף. הם מתווים קווים של כוח וחולשה, שהם קווי החיים. הם יודעים לפרוץ ולשבור מסגרת, תוך ויתור מדעת על הגבול הברור. הם יודעים למלא את הריק שנוצר לפתע, את השקט, בשכבות של התבוננות עצמית. הם מתווים דרך להסרת הרעלה מעל המחשבות.

דניאלה טלמור                                                                                                                  אוקטובר    2014

אתי עמרם artcenter@givathaviva.org.il     0522480074 :