פרסומים: סטראוטיפים בעניים אחרות 2016

ראיון ברדיו אל שאמס: 
פרסום בחברה הערבית

פרסום- דה מרקר
 אשכול תערוכות: 
 לראות את האחר – בתערוכת הצילום "בעיניים אחרות 2016" גבעת חביבה 
 מחר ביום ד' יום השלום הבינלאומי -ה 21.9 נפתחת תערוכת פרויקט צלומי משותפת לנוער יהודי וערבי ישראלי. הפרויקט הפגיש בני נוער מכתת י' מ-5 בתי ספר יהודים וערבים באזור ואדי ערה והסביבה , וחשף אותם לאפשרות של חברה משותפת באמצעות חוייה משותפת, הצילום. תוצאת המפגש הינן אמירות אישיות של בוגרי הפרוייקט המדגישות את סוגית הסטראוטיפים השוכנים בעיני כל אדם ודרכם הוא רואה את האחר, לא כפי שהוא באמת אלא באור השלילי של הדוגמה שהשרישו בו וחנכו אותו להאמין. צביעת פני המודלים מתארת את ההשלכתיות שבתהליך ההתיחסות הסטראוטיפית ועל העיוורון שיש בראייה מוטית ובלתי אישית. העבודות יוצרות מתח המעיד על הקונפליקט הפנימי שהצופה נתון בו מבלי שהוא מודע לו ועל האיום שיש בראייה מוטית תעמולה וחנוך לקוי. התערוכה הוצגה בניו-ג'רזי לפני חודש, שבמהלך שהותה של הקבוצה במחנה קיץ, וזכתה לביקורות מרגשות בקרב התושבים שהגיעו לצפות. התערוכה ממשיכה לנדוד בארה"ב ובימים אלו עולה בארץ. התערוכה היא חלק מפרוייקט מנהיגות בחסות מרכז האמנות בגבעת חביבה ובו מגיעים בוגרים לבקור בבתי הצד השני וכל צד לומד את אורחות החיים של הצד האחר, מגבלותיו ואילוציו.
ידיעה והכרה זו מרחיבה את ההזדהות האישית שהיא תנאי לדו קיום המכיל את האחר ללא תנאים מוקדמים. העבודה המשותפת יוצרת אמון של המשתתפים ביצירה בעבודה משותפת בונה לעולם משותף בו האחר הוא אני. במקום חדש זה אין ריחוק מנוכר המאפיין את ההסתגרות העדתית, דתית ומגדרית שמאפיינת חלקים בחברה הישראלית. ניתן להשאיל את עקרונות הפרויקט לפעולה דומה עם מגזרים יהודיים המרוחקים זה מזה מסבות של עדה דת, אמונה ואידאולוגיה, ולהביא לבטול גדרות של תרבות שנאה וניכור והמרתן באיחוד ושתוף. אוצרת התערוכה ומנהלת המרכז ענת לידרור. 

כתב יואל אמת 20.9.2016 
 למעוניינים להלן פרטי הגעה ונגישות: 
טל' : 04-6309287 04-6372824 
דו"אל: artgvha@givathaviva.orgפרסום פלאשנט
מאת: רון איתן יום רביעי, 7 בספטמבר 2016, 15:30

פרויקט "בעיניים אחרות", מפגיש השנה בני נוער בכיתה י', מחמישה בתי ספר יהודים וערבים באזור ואדי ערה והסביבה, וחושף אותם לאפשרות של חברה משותפת באמצעות המצלמה. במהלך השנה התלמידים התמקצעו בתחום הצילום והחליטו ליצור תערוכה בנושא הסטריאוטיפים, מתוך דיון שהציף את נקודת המבט ההדדית של החברה הערבית והיהודית זו על זו. ההחלטה לחגוג את פתיחת התערוכה ב21.9 נבעה בעקבות חגיגות "יום השלום הבינלאומי" החל באותו היום, ומסמל את האחדות שמנסים ליצור בגבעת חביבה.

תערוכת הצילום "בעיניים אחרות 2016" הוצגה לפני כחודש בניו-ג'רזי והיא נוצרה על-ידי יהודים וערבים. התערוכה עוסקת בנושא הסטריאוטיפים שהם חווים בחברה הישראלית. מועד הפתיחה הצפוי ביום: 21.9.16 בשעה 17:30 פרויקט "בעיניים אחרות", מפגיש השנה בני נוער בכיתה י', מחמישה בתי ספר יהודים וערבים באזור ואדי ערה והסביבה, וחושף אותם לאפשרות של חברה משותפת באמצעות המצלמה. במהלך השנה התלמידים התמקצעו בתחום הצילום והחליטו ליצור תערוכה בנושא הסטריאוטיפים, מתוך דיון שהציף את נקודת המבט ההדדית של החברה הערבית והיהודית זו על זו. ההחלטה לחגוג את פתיחת התערוכה ב21.9 נבעה בעקבות חגיגות "יום השלום הבינלאומי" החל באותו היום, ומסמל את האחדות שמנסים ליצור בגבעת חביבה. התערוכה הוצגה בניו-ג'רזי לפני חודש, שבמהלך שהותה של הקבוצה במחנה קיץ, וזכתה לביקורות מרגשות בקרב התושבים שהגיעו לצפות. בעיניים אחרות היא תכנית צילום ומנהיגות הנחשבת לתכנית הדגל של מרכז האמנות המשותף של גבעת חביבה אותה מובילים האמנים ראוף אבו פאנה ותמר אבני שביט.  
התערוכה חושפת את האפשרות לחברה משותפת  צילום: מרכז אמנות משותף גבעת חביבה
לתכנית מגיעים בני נוער רגע לפני שהם יוצאים אל העולם כבוגרים, בה הם לומדים יחד תחום משותף, מכירים אלו את החברה היהודית ואלו את החברה הערבית, דרך ביקורי בתים שהם עורכים אצל חברי הקבוצה. בביקורים אלו המשפחה הערבית או היהודית מארחת את הקבוצה והנערים מכירים את הסביבה הביתית, הצבעים והריחות, את הסביבה החיצונית במושב או בכפר, בקיבוץ או בעיר אחד של השני. כל אלו משמשים עבורם כחומרי לימוד וצילום. 
 במהלך השנה הקבוצה נוסעת לסיור צילומי לגדר, בה הם מכירים את הגבול (שמופרד באזור זה על ידי גדר רשת פשוטה), מגלים עד כמה מורכב הוא נושא הגבול באזורנו, והפכים גם אותו לשדה צילומי. בכל שנה בוחרת הקבוצה עצמה נושא משותף לפיתוח. השנה הקבוצה בחרה בנושא מורכב גם להתמודדות וגם להבעה דרך מדיום הצילום: סטראוטיפים, והתמודדה אתו באופן מעורר השתאות. את תוצאות עבודתם תוכלו לפגוש בגוף עבודותיהם המוצג בתערוכה הנפתחת בימים אלו במרכז האמנות המשותף של גבעת חביבה, תערוכה חזקה במיוחד. 
בגבעת חביבה מנסים ליצור אחדות צילום: מרכז אמנות משותף גבעת חביבה

הנערים עובדים יחד, לעבודה אין חתימה אישית, אלא קבוצתית, הם מערבים ביניהם את המצלמה, נפגשים במרחב השבועי, מעבדים את תמונות והחוויות, לומדים אותם מבחינה צילומית ומבחינה אישית. כך הם לומדים גם עבודת צוות ושיתוף, גם על מאווי הנפש, הרצונות והחלומות אחד של השני, גם פותחים לעצמם דלת אל תוך עולם האמנות והצילום וגם מתאמנים להעביר מסכר אל העולם, כמנהיגים פוטנציאלים לעתיד.  
ענת לידרור, מנהלת מרכז אמנות משותף גבעת חביבה אמרה: "אנחנו גאים בהם, ושמחים שבימים אלו, לאחר שחזרו משהות של 3 שבועות יחד הם באמת רוצים לשנות את העולם!"