בובות למבוגרים - חשיפה לתיאטרון בובות עכשווי

סדנה בת 3 שעות
מנחה: רוויטל גריך

מדיית תיאטרון הבובות על כל גווניה (רחוב, ילדים, מבוגרים) היא מדיה המתפתחת ומתחדשת ללא הרף בארץ ובעולם. זו שפה אמנותית ויזואלית, ייחודית ומקורית, המותחת את גבולות הקיים אל מקומות פנטסטיים אחרים, בהם הבלתי אפשרי הופך לממשי.
לבובה יכולות פנטסטיות מטאפוריות השונות במהותן מתאטרון המורכב משחקנים.  
בובה יכולה להתפרק תרתי משמע, לעוף, לגדול, האיברים שלה יכולים להימתח ולהתקלף ממש על הבמה, מותר לה לומר ולעשות דברים שאינם "פוליטקלי קורקט" (politically correct), חייה מבוססים על פעולה ולאו דווקא על המילה המדוברת.
 כאן נפתח צוהר רחב אל עולם זה.

נצפה בדוגמאות מפעם ועד לתאטרון הבובות המודרני. ניחשף בעזרת סרטונים לעושר ולשלל האפשרויות המרהיבות הקיימות, שיטות הפעלה שונות (צלליות, בובות גוף, "חבובות", בובות מוט ועוד) , חומרים מגוונים (ספוג, לאטקס, נייר ועוד), תוך שימת דגש על תאטרון הבובות למבוגרים, והשימוש בבובות בז'אנרים שונים כגון: טלוויזיה, תאטרון, מחול, תאטרון רחוב ועוד.
נתנסה בפועל ביצירת בובת נייר, נבחן ונחווה את האיכויות הייחודיות המאפיינות את השפה של החומר, נראה כיצד הן יכולות לבוא לידיי ביטוי בעולמה של הדמות.                             
נלמד את הדמות, נפיח בה חיים, נבין כיצד היא פועלת במרחב הבימתי, מה הקול שלה, כיצד היא נעה, נושמת, מביטה ולבסוף נגלה מה הקשר בין האני "המפעיל" לבובה.

על רוויטל גריך
בובנאית ומספרת סיפוריי עמים.
לימודי בובנאות במרכז לתאטרון בובות שבחולון (עיצוב ובניית בובות, משחק, כתיבה, פיתוח קול, פואטיקה של הבובה ועוד). יוזמת ומפעילת תכנית "תאטרון סובב עולם" העוסקת במיתולוגיות וסיפורי עמים, מופיעה ומלמדת ילדים ונוער בבתי ספר וגנים.
מקימת קבוצת התאטרון Fixtwist, יוצרת "פרינציפסה מלכת האמבטיה" (תאטרון רחוב), "המעבדה של גברת סטראגה", (זוכת חביבת הקהל בפסטיבל בת-ים לתאטרון רחוב 2009), "תופר החלומות" הצגת ילדים אשר הועלתה בפסטיבל חיפה להצגות ילדים 2013 וזכתה בפרס העיצוב. מופעים המוצגים בפסטיבלים ובבימות שונות באירופה, ובארץ-פסטיבל עכו, חיפה הצגות ילדים, פסטיבל ישראל, פסטיבל בת ים ועוד.