תחדיאת تحديات אתגרים

לאור הצלחת תכנית אתגרים של גבעת חביבה, אשר הפעילה מאות בני נוער מהישובים הערבים במהלך הקיץ , החלטנו לראיין את אנהאר מסרוואה, מנהלת התכנית האמנותית .

אנהאר, ספרי לי קצת על תכנית "אתגרים"-
תכנית "אתגרים" מיועדת לחברה הערבית. מימון התוכנית מגיע ממשרד התרבות והחינוך.
הפרויקט מתבצע בפריסה ארצית, דרך המתנ"סים והמחלקות של קידום הנוער בכפרים.
כיום, תכנית "אתגרים" מפעילה שישה פרוייקטים: "יהיה בסדר" להכוונה תעסוקתית, מנהיגות גישורית אזורית צעירה בחברה הערבית, נערות מנהיגות שינוי – תכנית העצמת מנהיגות נערות, פרויקט מאחוריי העדשה, פרויקט עושים קולנוע ופרויקט אמנות רחוב.

מהו תפקידך בתוכנית?
אני רכזת של תכנית האמנות והמנהיגות הצעירה.

אילו סוג של תוצרים הילדים מפיקים?
העשייה המרכזית של הנוער כרגע היא באמנות הרחוב.

מי הם מנחי התכנית?
רוב המדריכים שלנו הם אמנים המתמחים בתחומי אמנות שונים. בפרויקט אמנות הרחוב, המדריכים מלמדים את הילדים בשלב הראשון כיצד לצייר על נייר, לאחר מכן עוברים לציור על בריסטול, ומשם עוברים לרחוב לציור על קירות (גרפיטי). מאחורי כל ציור עומד מסר עם אמירה חברתית. הנוער בוחר יחד עם המדריכים אילו אמירה הם רוצים להעביר וכיצד ירצו לבטא אותן בציור.

כיצד אתם מגייסים את המדריכים לפרויקט?
את כל המדריכים אני מכירה בצורה אישית. שתיים מהן עבדו במרכז האמנות בגבעת חביבה בעבר.

מה לדעתך מייחד את תוכנית "אתגרים"?
מה שמייחד את תכנית "אתגרים" זו המקצועיות, המקצוענות, ההתמדה, החדשנות והיעילות. תוך זמן קצר הצלחנו לבצע את כל התוכניות שלנו במאה אחוזי הצלחה.
הילדים בתכנית "אתגרים" מקבלים במה בטוחה לחופש ביטוי ומשתמשים בה בצורה המיטבית. הם מצליחים לחשוב "מחוץ לקופסא", ומבטאים זאת בצורה יצירתית. הם לומדים ורוכשים כלים לדרכי ביטוי והבעה, ללא שימוש בתוקפנות,  אלא באמנות.
הפרויקטים הללו מאוד חשובים ותורמים רבות לחברה הערבית. תכנית "אתגרים" נותנת מענה לכל אותם ילדים ובני נוער, אשר אין להם דרך בריאה להעסיק את עצמם בזמנם החופשי, לכן הם מסתובבים ברחובות משועממים,  מה שמוביל פעמים רבות לתוקפנות, אלימות, סמים ופשיעה בחברה.  אנו נותנים להם מענה כדי שלא יתדרדרו למצבים הללו, הופכים אותם לאנשים יצירתיים עם חשיבה מפותחת ועצמאית.

מה היית ממליצה להמשך התוכנית?
אני שואפת לכך שבכל מועצה יהיו לפחות שלושה-ארבעה פרוייקטים- צילום, מאחורי העדשה, עושים קולנוע ומנהיגות נערות. אלו פרוייקטים מאוד חשובים להעצמת הנוער בחברה ערבית. בעזרת צוות המדריכים המקצועיים והמסורים שלנו, אנו מצליחים למנף  את הילדים ואת בני הנוער להישגים גבוהים ביותר. דרך  היצירה שלהם,  ודרך ביטוי המסרים החברתיים באמצעות האמנות, אנו מצליחים להוביל אותם לשינוי פנימי שמתבטא בסביבה חיובית יותר עבורם, עבור משפחתם ולמען החברה כולה.
בנוסף, אני ממליצה למועצות השונות לנצל את התקציבים הקיימים בשבילם במשרד התרבות. אני רוצה לפנות לחברה הערבית ולומר להם שאמנות היא כלי מדהים וחשוב מאוד בכל העולם, אמנות כביטוי לתרבות המשקפת את מהות בני האדם. אמנות היא דרך גישור בין תרבויות שונות. חשוב ביותר ללמד את ילדינו להיות יצירתיים ולפתח קשר לאמנות. דבר זה הופך אותם לבני-אדם משכילים ופקחים יותר, מעורבים בקהילה ותורמים לקהילה. כך אנו בונים את עתיד ילדינו פה.

ראיינה: סיון אבנר, מרכז אמנות משותף בגבעת חביבה