חסר רכיב

בעיניים אחרות - תכנית צילום ומנהיגות לנוער יהודי וערבי

האמנות היא שפה פתוחה המייצרת אסתטיקה נגישה, בסיס אנושי חדש ושפה רוחנית המהווה חיבור בין אנשים בודדים וקבוצות. האמנות יוצרת דיאלוג מתוך עשייה משותפת, הכרת השונה ומעודדת פתיחות על פני זרות כמו גם את האפשרות להתייחס לכל אדם באשר הוא, באופן שווה.
עולם הצילום הוא עולם מהיר, חדשני, זמין, מרתק, בעל היסטוריה פילוסופית ועתיד השייך לצעירים.
התכנית המגיעה מעולמות אלו ונפגשת עם תכנים מעולמות המנהיגות- מפגישה נוער משתי החברות וחושפת אותם לאפשרות של חברה משותפת ולשאלות של זהות ומנהיגות באמצעות המצלמה.

מורי התכנית:
ראוף אבו –פנה (לדף האמן כאן) רמה יאזמה (לדף האמנית כאן)

לתערוכות בשנים קודמות:
התכנית בפירוט:
שלב א': לימוד, חקר ופיתוח
במשך שנה לימודית הנערים נפגשים פעם בשבוע במסגרת שיעורי צילום ושיח, הכרות ולימוד משותף. באמצעות עדשת המצלמה הם מכירים האחד את השנייה, את התרבויות השונות, מרחבי המחיה השונים, את החששות והתקווה, הפחדים ואפשרויות החיבור האנושיות.
במסגרת התכנית החניכים זוכים להתארח ולארח בכפרים ובישובים שלהם, עוברים שני סמינרים משמעותיים, מדברים ודנים בפערים הקיימים בחברה שלנו בין שתי החברות; השונות, המנהגים השונים, וצורת החיים השונה וגם הדומה.
במהלך לימודי הצילום, הקבוצה מפתחת פרויקט אמנותי צילומי, בו היא בוחרת יחד עם מנחי הצילום, אותו היא בונה ומפתחת כתערוכת צילום קבוצתית המציגה לראשונה בארה"ב, במהלך שהותה של הקבוצה שם במסגרת מחנה הקיץ.
התערוכה עולה לאחר מכן בגלריה לשלום- גבעת חביבה במרכז האמנות המשותף ומקבלת תהודה משמעותית הכוללת פתיחה חגיגית, סיורים מודרכים ויחסי ציבור לאורך תקופת הצגתה.
בהמשך כאמור היא נודדת בין בתי הספר של משתתפי התכנית במשך כ-4 חודשים.
שלב ב': עיבוד וחוויה
התוכנית מגיעה לנקודת שיא בקיץ בה החניכים זוכים לטוס למחנה של השומר הצעיר ומבלים שלושה שבועות מגבשים יחדיו: אוכלים ביחד, ישנים ביחד, עוברים פעילויות ביחד, מבלים בניו יורק ביחד, ומדברים גם על הנושאים הרגישים ביותר זה לצד זה ובמקביל מעלים ופותחים לראשונה את תערוכת הצילום בארה"ב. כל זאת בהובלת מנחים ומלווים משתי החברות.
שלב ג': העברת המסר, פעילות במרחב הציבורי ומנהיגות
לבסוף חוזרים לארץ כקבוצת אחת, ערבית – יהודית, מגובשת עם תובנות והבנות לגבי העתיד, האפשרויות הטמונות בו ותפיסות של כיצד בונים חברה משותפת במדינה שלנו.
את המסר שלהם הם מביאים אתם לארץ ובמהלך שנת יב' הם יוצרים פעולות משותפות ברוח מסרים אל. למשל, הם מגיעים עם תערוכת הצילום הקבוצתית אל בתי הספר שלהם ברחבי האזור, שם התערוכה מוצגת שבועיים ובה הם מובילים סיור בתוכה ופעילות חינוכית על חברה משותפת בין יהודים וערבים בישראל לתלמידי שכבת כיתה י'. במסגרת זו התערוכה נחשפת לאלפי תלמידים אנשי צוות והורים.
במסגרת שלב זה- משתתפת הקבוצה עם פרויקט צילומי אינטראקטיבי בפסטיבל האמנות הרב תחומי- מתחת לפנס.

התכנית לאורך השנים
קול קורא:
התכנית פתוחה לתלמידים העולים בשנת הלימודים הבאה לכיתה יא'
מבין המועצות: עמק חפר, זמר, בקה אל גרביה, מנשה, פרדס חנה, כפר קרע, מגידו ועין עירון.
להגשת בקשה להשתתפות בתכנית בשנת הלימודים הקרובה 2019-2020:
נא לשלוח קורות חיים והסבר מדוע אתם רוצים להשתתף בתכנית למייל: artgvha@givathaviva.org.il
המתקבלים בשלב זה יוזמנו לראיון.
טופס הרשמה כאן
לפרטים נוספים ושאלות:
טל': 04-6372824 | artgvha@givathaviva.org.il
חסר רכיב