חסר רכיב

מתחברים 2020


 גבעת חביבה לאמנות GH מציגה גלריה   
בעיניים אחרות  2020
מתחברים 
תערוכת צילום קבוצתית   
15.12.20 - 3.9.20
מתחברים
קבוצת הצילום המשותפת "בעיניים אחרות" עסקה לאורך השנה בהיכרות בין-תרבותית, חקירה,
שאלת שאלות וחיזוק הקשר בין בני נוער מהחברה היהודית ומהחברה הערבית.
התכנית עד כה זימנה לבני הנוער הכרות מקרוב עם הסוגיות החברתיות המרכזיות איתן מתמודדת החברה בישראל, ביניהן: אי שיווין, גזענות, אלימות, חוסר אמון הדדי, ערעור היסודות הדמוקרטים, שקיפות, חינוך ועוד.
במהלך החודשים האחרונים הם ניתבו את כישוריהם ואהבתם למדיום הצילום למרחב בו יוכלו להשפיע על נושא שקרוב לליבם - הקונפליקט היהודי הערבי / יצירת חברה משותפת.
התערוכה נקראת "מתחברים" ומעידה על הרצון והשאיפה של חברי הקבוצה להתחבר בהווה, כאשר ברקע, בישראל, מערכת בחירות רביעית וסדרת משברים בעקבות פרוץ מגפת הקורונה העולמית.
על אף הקושי והאתגר הגדול, ולמרות חוסר היכולת להיפגש יחד פיזית, הקבוצה המשיכה גם בימי הסגר והבידוד לעסוק בחיבורים - ליצור קשר, להיות בפעולה ולא לוותר על החיבור המורכב אך מתבקש בין שתי החברות.
משמעות המושג "מתחברים" הינה פעולה הדדית בין שני אנשים ומעלה. זהו תהליך, פעולה שחוזרת על עצמה אך טרם הסתיימה. בתערוכה שלפניכם דימויים של חיבורים בעזרת טכניקה של הקרנה ושילובם של המשתתפים באופן פיזי על גבי התמונה המוקרנת, לצד טקסט שכתבו יחד ואותו בחרו להציג.
מדיום הצילום חוקר מאז היוולדו את המציאות ואת האופן בו ניתן להביע אמירות חדשות על המציאות דרך חיבור דימויים, למן הפוטומונטאז' (הרכבת מספר תצלומים שונים לתצלום אחד, פעמים רבות תוך יצירת הרושם שהתצלום שנוצר הוא תצלום מציאותי, שנלכד בצורתו זו בעדשת המצלמה) ועד לפוטושופ (בעידן המחשב, יצירת פוטומונטאז' מתבצעת באמצעות תוכנות לעיבוד תמונה, והפכה לפעולה פשוטה יותר ומדויקת יותר(.
כאן נערך שימוש בטכניקה המשלבת בין הממד הפיזי לממד המוקרן ה"מסכי" בשילוב טקסט מתומצת. בכל דימוי משחקים תפקיד חי לא יותר משני משתתפים. כך ניתנת לכם הצופים אפשרות "מונטאז'ית" חדשה, המעוניינת לחבר בין הפיזי לווירטואלי, תוך העברת המסר כי כל תקופה מזמנת לה יחד, על אותו מגש, כמו את הבעיות, אף את הפתרונות.
התערוכה היא למעשה הזמנה של כל אחד מהצופים והמבקרים בה להתחבר למדיום, למהות, לעשייה משותפת ולתפילה - לעוד ועוד חיבורים בהווה ובעתיד.
ראוף אבו פאנה ורמה יאזמה, מנחי התכנית ואוצרי התערוכה.

חסר רכיב