חסר רכיב

עדינה בר און

אמנית מופע ומורה
צילום: שחר דיוויס

עדינה בר-און נולדה בכפר בלום ב-1951, מתגוררת בתל אביב ופועלת בארץ ובעולם. עדינה היא אמנית מופע חלוצית, הראשונה בישראל, ופעילה קרוב לחמישה עשורים. עבודתה של בר-און דנה בקשרים שבין תופעות תרבותיות לבין דפוסי התנהגות בחברה. היא חוקרת בעיקר את נושא הזהות, מסבה את תשומת הלב להיבטים קונפליקטואליים בכינון זהות ומבקשת בתוך כך להניע את הצופה לחשיבה ביקורתית, למעורבות ולתחושת אחריות על המתרחש. היא מביאה נושאים אלה לקדמת הבמה תוך שימוש בגופה ובקולה.

בר-און פעילה כאמנית מופע משנת 1973, עת הייתה סטודנטית בשנת לימודיה השלישית באקדמיה לאמנות ולעיצוב, בצלאל, בירושלים. במשך השנים היא הציגה את עבודותיה במוזיאונים, באירועי תרבות ובגלריות בישראל; כמו-כן היא מרבה להופיע באירופה ובמדינות מזרח אסיה, קנדה, ארצות הברית ודרום אמריקה. כמי שמחויבת לעמדה פוליטית וחברתית, היא נוהגת לקחת חלק כאמנית ולהציג את עבודתה באירועים פוליטיים וחברתיים.

בר-און לימדה תקשורת חזותית ואמנות המופע במוסדות גבוהים לאמנות, בישראל ומחוצה לה, מאז אמצע שנות השבעים ועד היום. לאורך השנים בר-און פיתחה מתודולוגיה ייחודית להוראת אמנות המופע המחדדת את תפקידו של האמן כמדיום בחברה שבה הוא יוצר.

בשנים האחרונות, בר-און יצרה מתוך תחושת הדחיפות לגבי השיח על “האחר”; הפרויקט אסתטיקה ודעות קדומות – מפגש סטודנטים לאמנות מפולין ומישראל (Aesthetics and Bias – Polish Israeli Art Student Meeting ) הוא יוזמה חינוכית שלה שאצרה וניהלה במשך עשור. יוזמה זו חיברה בין ארבעה מוסדות גבוהים ללימודי אמנות בפולין לבין האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, בירושלים ומכללת דר אל-כלימה בבית לחם.

לאחרונה הוענק לה פרס דיזנגוף 2021, לאמנות, ופרס לנדאו 2021, לאמנות הפרפורמנס. בשנת 2001 בר-און קיבלה את פרס קרן התרבות אמריקה-ישראל עבור תרומתה לאמנות הישראלית. ספרה של עידית פורת, עדינה בר-און, אמנית מופע, ראה אור באותה שנה בהוצאת מוזיאון הרצליה לאמנות והקיבוץ המאוחד, סדרת ‘קו אדום’. – בנובמבר 2018 הוענק לה תואר שגרירה של כבוד על ידי ממשלת פולין.

לקריאה נוספת כאן 
חסר רכיב